![]()
Bakı şəhəri Sabunçu Rayon Polis İdarəsinin rəisi Cavid Muradov uzun illərdir ki, daxili işlər orqanlarında xidmət edərək dövlətə və xalqa sədaqətin, qanuna hörmətin və vəzifə məsuliyyətinin parlaq nümunəsini nümayiş etdirir. Onun rəhbərliyi altında idarə yalnız hüquq-mühafizə funksiyasını yerinə yetirən bir qurum deyil, eyni zamanda vətəndaşların güvən ünvanına çevrilmiş bir təsisatdır. Cavid Muradovun fəaliyyəti göstərir ki, asayişin qorunması təkcə inzibati vəzifə deyil, həm də mənəvi borcdur və bu borcu ləyaqətlə daşımaq üçün yüksək peşəkarlıqla yanaşı, böyük ürək və insanpərvərlik də tələb olunur.
Onun rəhbərlik etdiyi kollektiv Sabunçu rayonunda ictimai təhlükəsizliyin təmin olunması, cinayətkarlığa qarşı mübarizənin gücləndirilməsi və vətəndaş məmnunluğunun artırılması istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü fəaliyyət göstərir. Cavid Muradov hər bir əməkdaşdan intizam, dürüstlük və prinsipiallıq tələb etməklə yanaşı, onların sosial rifahına və peşəkar inkişafına da xüsusi diqqət yetirir. O, inanır ki, güclü rəhbərlik sağlam kollektiv ruhu ilə formalaşır və bu ruhun əsasını qarşılıqlı hörmət və etimad təşkil edir.
Cavid Muradovun idarəçilik üslubunda vətəndaş amili hər zaman ön plandadır. O, müraciətlərə həssas yanaşılması, insanların problemlərinin dinlənilməsi və qanun çərçivəsində operativ həll olunması üçün xüsusi nəzarət mexanizmləri formalaşdırmışdır. Rayon ərazisində sabitliyin qorunması, ictimai tədbirlərin təhlükəsiz şəraitdə keçirilməsi və profilaktik tədbirlərin gücləndirilməsi onun rəhbərliyi altında sistemli şəkildə həyata keçirilir. Bu yanaşma nəticəsində Sabunçu rayonu hüquqi sabitlik və ictimai təhlükəsizlik baxımından nümunəvi məkan kimi tanınır.
O, yalnız inzibati rəhbər deyil, həm də yüksək vətənpərvərlik ruhu ilə yaşayan bir dövlət qulluqçusudur. Azərbaycanın müstəqilliyinin, suverenliyinin və dövlətçiliyinin qorunması onun üçün ali dəyərdir. Cavid Muradov hər çıxışında və fəaliyyətində dövlət maraqlarını əsas tutur, milli maraqlara sadiqliyini əməli işi ilə sübut edir. Onun üçün polis forması təkcə xidmət atributu deyil, həm də dövlətə bağlılığın və xalqa xidmətin rəmzidir.
Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı onun fəaliyyətinin mühüm istiqamətlərindən biridir. Cavid Muradov mütəmadi olaraq şəhid ailələrini ziyarət edir, onların problemləri ilə maraqlanır, sosial məsələlərinin həllinə dəstək göstərir. Qazilərin cəmiyyətə inteqrasiyası, onların layiqli həyat şəraitinin təmin olunması üçün müvafiq qurumlarla birgə təşəbbüslər irəli sürür. Bu münasibət formal xarakter daşımır, səmimi və mənəvi bağlılıqdan qaynaqlanır. O, Vətən uğrunda canından keçənlərin ailələrinə diqqəti özünün vəzifə borcu və vicdan məsuliyyəti hesab edir.
Onun vətənpərvərliyi təkcə sözlə deyil, əməli fəaliyyəti ilə özünü göstərir. Xüsusilə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda aparılan mübarizə dövründə o, şəxsi heyətin ruh yüksəkliyinin qorunması, ictimai asayişin təmin olunması və daxili sabitliyin möhkəmləndirilməsi istiqamətində böyük fədakarlıqla çalışmışdır. Dövlətin güclü olması üçün daxili sabitliyin vacibliyini dərindən anlayan Cavid Muradov bu istiqamətdə üzərinə düşən vəzifələri yüksək məsuliyyətlə yerinə yetirmişdir.
Cavid Muradov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət siyasətinə daim sadiq mövqe nümayiş etdirir. O, ölkə rəhbərinin hüquq-mühafizə orqanları qarşısında qoyduğu tapşırıqları rəhbər tutaraq, qanunun aliliyinin təmin olunması, vətəndaş hüquq və azadlıqlarının qorunması istiqamətində prinsipial mövqe sərgiləyir. Dövlət başçısının müəyyən etdiyi strateji kursa sədaqət onun fəaliyyətində aydın şəkildə hiss olunur və bu sədaqət konkret nəticələrlə müşayiət olunur.
Onun idarəçilik fəlsəfəsində şəffaflıq və ədalət anlayışları xüsusi yer tutur. Cavid Muradov hesab edir ki, polis-vətəndaş münasibətlərinin sağlam təməllər üzərində qurulması cəmiyyətin inkişafı üçün əsas şərtdir. Bu səbəbdən o, əməkdaşların etik davranış qaydalarına ciddi riayət etməsini, vətəndaşlarla ünsiyyətdə yüksək mədəniyyət nümayiş etdirməsini daim diqqətdə saxlayır. Bu yanaşma rayon əhalisi arasında hüquq-mühafizə orqanlarına inamı daha da gücləndirmişdir.
Cavid Muradov həm də gənc əməkdaşların formalaşmasına xüsusi önəm verir. O, gənclərə vətənə sədaqət, dövlətə bağlılıq və peşəkarlıq prinsiplərini aşılayır, onları məsuliyyətli və vicdanlı xidmətə ruhlandırır. Onun rəhbərliyi altında formalaşan kadr potensialı gələcəkdə də daxili işlər orqanlarının etibarlı dayağı olacaq gücdədir. Bu, onun uzaqgörən və strateji düşüncə tərzinin göstəricisidir.
Rayonun ictimai-siyasi həyatında da Cavid Muradovun rolu danılmazdır. O, müxtəlif maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinə dəstək verir, hüquqi biliklərin artırılması istiqamətində təşəbbüslər irəli sürür. Xüsusilə gənclər arasında hüquq mədəniyyətinin formalaşdırılması, zərərli vərdişlərə və hüquqazidd əməllərə qarşı profilaktik tədbirlərin gücləndirilməsi onun diqqət mərkəzindədir. Bu fəaliyyət nəticəsində cəmiyyətlə polis arasında qarşılıqlı anlaşma və əməkdaşlıq mühiti daha da möhkəmlənmişdir.
Bütün bu keyfiyyətlər Cavid Muradovu təkcə bir idarə rəisi kimi deyil, həm də dövlətə və xalqa sədaqətlə xidmət edən məsuliyyətli bir rəhbər kimi səciyyələndirir. Onun fəaliyyəti sübut edir ki, güclü dövlətçiliyin əsasında qanunun aliliyi, ictimai sabitlik və vətəndaşlara səmimi münasibət dayanır. Sabunçu rayonunda qorunan asayiş, təmin olunan təhlükəsizlik və möhkəmlənən ictimai etimad Cavid Muradovun əzmkar əməyinin və dövlətə sədaqətli xidmətinin bariz ifadəsidir.