“Borcu olanların suyu kəsiləcək!” - Bu xəbərdarlıq qanunidirmi?
Tarix:24-01-2024, 15:30
Vətəndaşlar kommunal xidmətlərlə bağlı ödənişləri gecikdirdikdə və ya ümumiyyətlə ödəmədikdə bir çox halda aidiyyəti qurumlar tərəfindən göstərilən xidmət dayandırılır. Bu isə çox vaxt insanların narazılığına səbəb olur. Görəsən borca görə vətəndaşın qazının, suyunun, işığının kəsilməsi qanunidirmi?
Mövzu ilə bağlı “Azad İstehlakçılar” İctimai Birliyinin sədri Eyyub Hüseynov Yenisabah.az-a açıqlamasında bu addımın qanunvericiliyə uyğun olduğunu qeyd edib.
“Biz Allaha şükür etməliyik ki, mütəxəssislər nə yaxşı kanalizasiyanın ayrılma xəttini yaratmayıblar. Qanunvericiliyə görə kommunal borcu olan vətəndaşa 1 ay müddətində xəbərdarlıq olunursa və bu müddət ərzində ödəniş edilmirsə, həmin kommunal təminat kəsilə bilər. Qeyd edim ki, ümumiyyətlə istehlakçılar bununla bağlı maariflənməli və kommunal borcları vaxtında ödəməlidir”.
Eyyub Hüseynov vətəndaşların tez-tez üzləşdiyi daha bir problemə diqqət çəkib.
“Bu sahədə geniş yayılmış problemlərdən biri ev alqı-satqısı zamanı mənzilin yeni sahibinə bir müddət sonra böyük miqdarda borc gəlməsidir. Burada borc yeni istehlakçının üzərinə yazılır. Bu anormaldır və bu sahədə çox ciddi problemlər var. Düşünürəm ki, ev alqı-satqısı zamanı bu məsələlər həll olunmalıdır. Heç kimin borcunu əsassız yerə digəri ödəməməlidir. Notarius bu məsələlərə diqqət yetirməlidir. Eyni zamanda istehlakçı istifadə etdiyi kommunalın haqqını verməlidir. Əks halda, kommunal xidmətin kəsilməsi qanunidir”.