Nizami Qasımzadə – Təhsil və Gələcəyin İnşasında İlhamverici Direktor
Sabunçu rayonu üç yüz yeddi nömrəli tam orta məktəbin direktoru Nizami Qasımzadə uzun illərdir ki, təhsil sahəsində məsuliyyət, peşəkarlıq və dövlətə sədaqət prinsipləri ilə fəaliyyət göstərən rəhbər kimi tanınır. Onun rəhbərlik etdiyi məktəb sadəcə bilik verilən bir məkan deyil, eyni zamanda vətənpərvərlik ruhunun, milli-mənəvi dəyərlərin və sağlam düşüncənin formalaşdığı bir ocaq kimi seçilir. Direktor kimi əsas vəzifəsi tədris prosesinin keyfiyyətli təşkili, müəllim heyətinin düzgün istiqamətləndirilməsi və şagirdlərin hərtərəfli inkişafına şərait yaratmaq olsa da, o bu missiyanı yalnız inzibati çərçivədə deyil, dərin mənəvi məsuliyyət hissi ilə həyata keçirir.
Nizami Qasımzadə məktəbdə idarəetmə sistemini şəffaflıq, ədalət və qarşılıqlı hörmət prinsipləri üzərində qurmuşdur. O, müəllim kollektivinin potensialını üzə çıxarmağı, onların peşəkar inkişafına dəstək göstərməyi və tədris prosesində müasir yanaşmaların tətbiqini daim diqqət mərkəzində saxlayır. Müəllimlərlə müntəzəm görüşlər, açıq müzakirələr və qarşılıqlı fikir mübadiləsi məktəbdə sağlam iş mühitinin formalaşmasına zəmin yaradır. Bu yanaşma nəticəsində məktəbdə həm intizam, həm də yüksək akademik nəticələr paralel şəkildə inkişaf edir.
Direktor kimi onun əsas prioritetlərindən biri şagirdlərin bilik səviyyəsinin yüksəldilməsi ilə yanaşı, onların vətənpərvər ruhda formalaşdırılmasıdır. Məktəbdə keçirilən tədbirlər, anım günləri, milli bayram mərasimləri və vətən mövzusunda təşkil olunan ədəbi-bədii kompozisiyalar şagirdlərin milli kimlik şüurunun möhkəmlənməsinə xidmət edir. Nizami Qasımzadə hesab edir ki, güclü dövlət güclü vətəndaşlardan başlayır və bu vətəndaşların təməli məhz məktəbdə qoyulur.
Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı onun rəhbərlik fəaliyyətində xüsusi yer tutur. Məktəbdə şəhid övladlarına mənəvi dəstək göstərilməsi, onların təhsil prosesində hər hansı çətinliklə üzləşməməsi üçün yaradılan şərait, qazilərlə görüşlərin təşkili və onların qəhrəmanlıq yolunun şagirdlərə örnək kimi təqdim olunması Nizami Qasımzadənin dövlətçilik mövqeyinin bariz ifadəsidir. O, hər zaman bildirir ki, bu torpağın azadlığı uğrunda canından keçənlərin ailələrinə diqqət göstərmək hər bir vətəndaşın mənəvi borcudur.
Onun rəhbərliyi altında məktəbdə sosial layihələrə və xeyriyyə təşəbbüslərinə də geniş yer verilir. Maddi imkanı məhdud ailələrdən olan şagirdlərin təhsil ehtiyaclarının qarşılanması, məktəbli forması və dərs ləvazimatları ilə təmin olunması istiqamətində görülən işlər kollektivin həmrəyliyini daha da gücləndirir. Bu fəaliyyət yalnız inzibati tapşırıq kimi deyil, humanist yanaşmanın təzahürü kimi həyata keçirilir.
Nizami Qasımzadə dövlətçilik ideyalarına sadiq mövqeyi ilə seçilir. O, ölkədə aparılan təhsil islahatlarını, məktəblərin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirir və bu siyasətin həyata keçirilməsində üzərinə düşən vəzifəni məsuliyyətlə icra edir. Cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə təhsilin inkişafı üçün yaradılan imkanlar məktəbdə də real nəticələrə çevrilir. Direktor olaraq o, bu siyasətin yerli səviyyədə layiqincə tətbiqinə çalışır.
Məktəbin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, sinif otaqlarının müasir tədris avadanlıqları ilə təmin olunması, şagirdlərin təhlükəsiz və rahat mühitdə təhsil alması üçün görülən işlər onun gündəlik fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsidir. Təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl olunması, valideynlərlə sıx əməkdaşlıq və ictimaiyyətlə açıq münasibət məktəbin nüfuzunu daha da artırır.
Valideyn-məktəb əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar da xüsusi qeyd olunmalıdır. Nizami Qasımzadə hesab edir ki, təhsil yalnız məktəbin işi deyil, ailə ilə birgə həyata keçirilən bir missiyadır. Bu səbəbdən valideynlərlə keçirilən görüşlər, açıq qapı günləri və maarifləndirici söhbətlər məktəbdə qarşılıqlı etimad mühitini formalaşdırır.
Onun rəhbərlik üslubu sərt inzibatçılıqdan daha çox ədalətli yanaşma və prinsipial mövqe üzərində qurulub. Qərar qəbul edərkən kollektivin rəyini nəzərə alması, hər bir müəllimin və şagirdin fikrinə hörmətlə yanaşması məktəbdə sağlam psixoloji mühit yaradır. Bu isə öz növbəsində həm müəllimlərin, həm də şagirdlərin motivasiyasını artırır.
Nizami Qasımzadənin fəaliyyəti sübut edir ki, məktəb direktoru yalnız idarəçi deyil, həm də ideoloji və mənəvi liderdir. Onun vətənə bağlılığı, dövlətə sədaqəti, şəhid ailələrinə və qazilərə göstərdiyi diqqət, təhsilin inkişafı naminə göstərdiyi səylər Sabunçu rayonu üç yüz yeddi nömrəli tam orta məktəbi nümunəvi təhsil ocaqlarından birinə çevirib. Bu məktəbdə yetişən hər bir şagird təkcə biliklə deyil, həm də vətən sevgisi, dövlətə hörmət və milli dəyərlərə bağlılıq ruhu ilə böyüyür.